Contador UUTE KÜLASTAJATE ARV V nagu Vurger ja VrikadillBlogi


vegan

V nagu Vurger ja Vrikadill

Written by: | Posted on: | Category:

Lugemisaeg: 3 minutit - © 2021

Taimepõhise toitumise tervislikkusest kirjutasin juba mõnda aega tagasi selles artiklis. Aga tänapäeva veganite toidulaualt leiab traditsioonilise taimetoidu asemel üha enam suure rohelise V-tähega märgistatud poolfabrikaate ja valmistooted. Tegemist on 100% taimsest toorainest valmistatud toodetega, mis mõeldud „lihavaba“ toitumisstiili austajatele. Kasvavat huvi vegantoodete vastu on täheldatud ka igapäevaselt lihatooteid tarbivate inimeste hulgas ja selle peamiseks põhjuseks tuuakse välja vegantoodete seostamist tervislikkusega. Kõik ju teavad, et taimsel toidul on positiivne mõju tervisele. Tegelikult on paljude trendikate uudis-vegantoodete toiteväärtus sama kesine kui täiesti tavalisel „kräpil“ ja tervislikuks neid tooteid kindlasti pidada ei saa.

Uuringute järgi on veganlus populaarne noortemate inimeste hulgas, kelle põhiajendiks veganiks hakkamisel on loomade heaolu ja kliimamuutuse pidurdamine. Iseenesest ülitore, et noored teadvustavad globaalseid probleeme ja et neile läheb korda loomade heaolu, aga uue elustiiliga kaasneval toiduvalikul võiks võtta arvesse ka inimese bioloogilisi iseärasusi ja toitumisvajadusi ning, lisaks loomade heaolule, muretseda ka iseenda tervise eest. Noored veganid eelistavad traditsioonilisele taimepõhisele toitumisele „julmusevabasid“ uudistooted, mis maitsevad hästi ja mida saab pappkarbist välja võttes kiiresti ampsata. Traditsiooniline taimepõhine toitumine, mille menüü sisaldab aed-, tera- ja kaunviljatoite, pähkleid ning seemneid; asendatakse otse tööstusliini pealt tulnud „eelmise elu“ lemmiktoitude „veganvariantidega“. Toidupoes toote pakki siia-sinna keerutades otsitakse üksisilmi, et ega jumala pärast loomseid koostisosasid ei oleks, ignoreerides absoluutselt tootevalmistamisel kasutatud „aseainete“ koostist ja toitumisalast teavet.

Vegantoitumise vastu huvi näitav sihtgrupp kasvab pidevalt ja see pole märkamata jäänud ka toidutööstusele. Traditsioonilistele liha- ja piimatoodetele on hakatud kibekiiresti arendama samaväärse maitse ja tekstuuriga taimepõhist “rohelist versiooni“. Toidupoe riiulilt on võimalik leida veganfabrikaate - „haigelt häid leiutisi“, mille koostis on kõike muud kui tervislik.
Ebatervislikud on need tooted täpselt samal põhjusel, nagu ka omnivooride ultratöödeldud toidutootedki. „Eheda“ maitse saamiseks on odavale toorainele lisatud ohtralt maitseaineid, maitsetugevdajaid, emulgaatoreid ning säilitus- ja värvained. Toidupoe riiulitelt pole raske leida vegantooteid, mis on väga suhkrurikkad ning mida iseloomustab suur küllastunud rasvade ja soola sisaldus.

Kui tervisetöötajad räägivad taimetoidu tervislikkusest, siis kindlasti ei peeta silmas odavast toorainetest kokku klopsitud E-ainetega kräppi, vaid ikka „päris“ taimse toidu osakaalu suurendamise vajalikkust igapäevases menüüs. Hiljutises teadusuuringus, milles vaadeldi 12-aasta jooksul läbi viidud taimetoidu kvaliteedi mõju tervisele, leiti, et võrreldes traditsioonilise taimetoitlusega on ebatervisliku taimetoitumise tarbimine seotud suurema südame-veresoonkonna haiguste suremuse riskiga(1). Need tulemused ei üllata ilmselt mitte kedagi.

Soovitaksin olla kriitilisem toidupoes pakutavate vegantoodete valiku üle – tähtis ei ole ju ainult V-silt, vaid ka tooraine, millest toode on valmistatud ja millist mõju selle koostis tervisele avaldab. Paremate toiduvalikute tegemiseks, võiks ka Eesti veganliikumise juhid võtta omapoolse vastutuse toitumisalase informatsiooni jagamisel ja selle asemel, et minna kaasa kräpi promomisega vegantoidu-gruppides, juhtida tähelepanu toote koostisele ja selle tervislikkusele. Või vähemalt mitte ära kustutada kommentaare, kui keegi eriti ebatervisliku toote koostisele viisakalt viitab.

Autoril puudub huvikonflikt seoses artiklis kajastatud teemaga. Tegemist on intellektuaalomandiga. Kõik Frida Frukti blogis avaldatud tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega.

Kasutatud kirjandus

  1. Baden, M. Y.; Liu, G.; Satija, A.; Li, Y.; Sun, Q.; Fung, T. T.; Rimm, E. B.; Willett, W. C.; Hu, F. B.; Bhupathiraju, S. N., Changes in Plant-Based Diet Quality and Total and Cause-Specific Mortality. Circulation 2019, 140 (12), 979-991.

PRIVACY